Ludzkie leki preciwbólowe

NIGDY SAMODZIELNIE NIE PODAWAJ LEKÓW SWOJEMU ZWIERZĘCIU! ZADZWOŃ DO SWOJEGO WETERYNARZA I ZAPYTAJ O POMOC, ON PODA TWOJEMU PUPILOWI BEZPIECZNY LEK PRZEZNACZONY SPECJALNIE DLA NIEGO.

Leki stosowane u ludzi nie zawsze sa dobre dla zwierząt. Dotyczy to szczególnie środków przeciwbólowych Samodzielne podawanie zwierzętom środków przeciwbólowych grozi dużym niebezpieczeństwem, a nawet utratą życia. Powszechnie stosowany u ludzi paracetamol jest niezwykle toksyczny u kotów.

Zdarza się, ze właściciel podejrzewając, ze jego kotu coś dolega, podaje mu paracetamol, bez żadnej konsultacji z lekarzem weterynarii. Sądząc, że zwierzę cierpi, zazwyczaj daje mu pół tabletki, niestety myśląc, że skoro całą bierze człowiek, to połówka dla zwierzaka to dobra dawka. Nic bardziej mylnego! Często jest to śmiertelna dawka. Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie i doprowadza do jej uszkodzenia. Zwierzę może się ślinić, wymiotować, mieć biegunkę, bóle brzucha, oraz pojawia się methemoglobinemia. Dochodzi do utlenienia żelaza w krwinkach czerwonych, które przenoszą tlen i krew zmienia zabarwienie na czekoladowe. W wyniku ogólnego zatrucia oraz uszkodzenia wątroby zwierzę umiera. Leczenie polega na podaniu odtrutki, intensywnej terapii płynami, podaniu węgla aktywowanego, często potrzebna jest transfuzja krwi.

Również inne powszechnie stosowane u ludzi niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. ibuprofen, mogą być toksyczne u naszych pupili. U naszego psa czy kota może dojść do owrzodzenia ściany żołądka oraz jelit, krwawych biegunek, utraty apetytu oraz wymiotów. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, oraz podejrzenia, ze nasz pupil mógł spożyć ludzkie środki przeciwbólowe, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, zabierając ze sobą opakowanie leku. Leczenie polega na podawaniu kroplówek oraz leków osłonowych na żołądek i jelita. Jeśli spożycie nastąpiło mniej niż dwie godziny temu, można wywołać wymioty u zwierzęcia.

Jedynymi bezpiecznymi lekami dostępnymi w domu są pyralgina oraz no-spa, jednak należy skonsultować ich dawkę z lekarzem weterynarii, aby indywidualnie dobrać lek dla pacjenta. Należy pamiętać, że podanie leku jest możliwe tylko po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Nie można oczekiwać, że przez telefon lekarz powie, jaki lek podać, bez zobaczenia zwierzęcia i jeśli będzie to konieczne - wykonaniu badań dodatkowych.

Istnieją preparaty przeciwbólowe przeznaczone specjalnie dla zwierząt (również niesterydowe leki przeciwzapalne) i zgodnie z odpowiednią ustawą lekarze weterynarii mają obowiązek w pierwszej kolejności zastosować leki dla zwierząt. Jeśli nie istnieje zwierzęcy odpowiednik, dopiero w dalszej kolejności można podać preparat ludzki, ale decyzję podejmuje tylko i wyłącznie lekarz weterynarii.

Partnerzy Kampanii